středa 16. dubna 2014

Jak si vyrobit... Velikonoční věnec

Foto a text: Ilona Č.

Dneska to bude o papíru, ale zase trošku jinak.  Ozdobíme si věnec upletený z papírových ruliček. Pletení z papíru je velice zajímavá technika, kterou se dají vyrobit nejrůznější dekorace od košíčků, přes mističky, až po vánoční svícen nebo velikonoční věnec. A právě ten posledně jmenovaný si dnes vyzkoušíme. Není jednoduché na internetu najít srozumitelný návod na pletení z papíru. Většinou mi stačí když vidím fotky a dokážu si odvodit co a jak. Papírové pletení znám, kdysi jsem pár věnců upletla. Skvělý, srozumitelný návod na ně jsem tenkrát našla v časopise Zahrádkář :-)))) Jenže od té doby uběhla spousta času a já jsem hledala na internetu nějaký návod abych si pletení trošku oživila. Nebylo to jednoduché. Všude fotky, ale text málo srozumitelný. Zkusím se dneska nepřidat do řady těch špatných návodů a popsat vám jak na to….

Nejprve je třeba si vyrobit papírové ruličky. Materiál na ně je všude kolem nás a zadarmo. Jsou jím nejrůznější reklamní letáky. Často se používají i staré telefonní seznamy, volební lístky… Vhodný je jakýkoli papír s nízkou gramáží. Já jsem vyráběla ruličky z reklamních letáků.

Z letáku si odříznete na řezačce (nebo ustřihnete nůžkami) cca 10 cm široký pruh. Širší stranou si ho položíte před sebe. Nepotištěný konec letáku budete mít dál od sebe. (Ten nepotištěný konec je důležitý, pokud chcete ruličky čistě bílé). K pravému dolnímu rohu si položíte špejli stejným způsobem jako je zobrazeno na fotografii. Růžek přehnete přes špejli, trošku jej podsunete pod ní… a začnete motat. Odvalujte papír od sebe. Snažte se hodně utahovat aby rulička byla pěkně pevná. Špejli si asi v polovině namotané ruličky vyndejte a dotočte ruličku skoro do konce. Roh který vám zbyde před koncem natřete lepidlem a dorolujte. Takovýmto způsobem si připravte asi 180 ruliček :-) Dobrá zpráva pro ty, koho toto vysoké číslo odrazuje, je, že hotové ruličky se dají za velmi slušnou cenu sehnat i na internetu.


A teď už samotné pletení...
  • A - Vezměte si 3 ruličky a dejte je přes sebe jako na první fotografii.
  • B - Do jejich středu postavte válcovitý předmět (jeho průměr určí „tloušťku“ věnce). Při práci si budete předmět přidržovat a ruličky okolo něj obtáčet.
  • C - Vezměte si další ruličku a položte jí přes dvě, tak jak je vidět na třetí fotce.
  • D - Druhou ruličku (z těch co na nich leží „volná“ rulička) ohněte přes dvě další.
  • E - A zase vám rulička leží přes dvě. Vezmete druhou a ohněte jí přes dvě další.
  • F - A takto pokračujete pořád dokola. Předmět, který oplétáte musíte po upletení části věnce povytáhnout, abyste měli pořád okolo čeho oplétat.

 

Při oplétání je třeba ruličky nastavovat. To je velice jednoduché, vezmete další ruličku a vsunete její konec do konce předchozí ruličky. Ve chvíli kdy je upletená část dostatečně dlouhá, aby se dala spojit a vytvořila věnec, můžete pletení ukončit a zbylé konce ruliček (cca 10 cm) založit dovnitř pleteniny. Oba dva konce věnce slepte. Já jsem použila tavnou pistoli. Základ věnce je hotov. Celý věnec můžete nechat přírodní, nebo jej barvit. Velmi praktické jsou pro tento účel Dylussions spreje. 

 

Věnec ozdobíme velkými květinami. Na každou z nich budete potřebovat 8 papírových výřezů ve tvaru vejce (nemáte-li použijte oválek, nebo kolečko) jeden výřez větší střapaté kytky v zelené barvě, jeden výřez menší kytky kontrastní k základní barvě a knoflík.

 

Každý z osmi výřezů si nastřihněte, konce dejte přes sebe a slepte. Vznikne 3D tvar.

 

Vezměte zelenou střapatou kytku a na ní naskládejte a nalepte nejprve 4 a ve druhé vrstvě další 4 slepené tvary.

 

 Do středu každé kytky nalepte menší kytku z kontrastní barvy a ukončete knoflíkem.

 

 Na dokončení si připravte barevně ladící pírka a výřez velikonočního králíka.

 

 Vše nalepte na věnec.

 

 A velikonoční věnec je na světě. Přeji vám ať se podaří…


1 komentář:

  1. To je bomba. :-) To jsem na jaře vůbec nezaregistrovala. Teď by se hodil nazdobit na vánočno. :-)

    OdpovědětVymazat