úterý 19. dubna 2016

MOJE SCRAPBOOKOVÉ ZAČÁTKY... Jitka

Marně se snažím vzpomenout, jak jsem vlastně trávila večery, než jsem objevila scrapbook. Vlastně jsem vždycky něco vyráběla - od křížkové výšivky, háčkování, découpage, quilling... Právě přes lepení ubrousků jsem se dostala k prvním přáníčkům a pak někdy v roce 2009 jsem náhodou na internetu objevila obchod s raznicemi. Ten pocit si pamatuju dodnes - bylo to jak v cukrárně. Dnes je to k pousmání, na výběr bylo asi deset různých raznic......a tak jsem začala přáníčkovat, nakupovat barevné papíry v obyčejném papírnictví, stuhy v galenterii, používat razítka a časem jsem zjistila jsem, že tomu, co vyrábím, se říká SCRAPBOOK, a že v tom nejspíš nejedu sama... :o)

S přáníčky jsem si vystačila pět let, než jsem sebrala odvahu na velkou stránku. To už jsem přidala do repertoáru taky Project Life a postupně jsem víc a víc pokukovala po velkých stránkách. Na internetu obdivovala Mixed Media, konečně se mi taky podařilo sehnat bílé gesso, pár šablon a Dylusions spreje.

A tak jsem jeden červnový večer roku 2014 uspala dceru, před sebe položila 30" bílou čtvrtku a nashromážděné pomůcky a pustila se do díla...


Musím říct, že jsem se na začátku prala se vším, s kompozicí, použitím past a barev. Spousta věcí vznikala systémem pokus omyl. Jako většina z vás nemám tradiční výtvarné vzdělání...  A tak jsem na internetu hledala nejrůznější návody a videa a zkoušela další materiály...


Na podzim 2014 jsem se přihlásila na kurz Kasiou Krzyminskou. To byl neuvěřitelný zážitek. Pokud pominu to, že jsem poprvé po roce a půl byla téměř celý den bez dcery a konečně naživo viděla další ženy z naší scrap komunity, kterým trávení veškerého volného času scrapováním přišlo úplně normální, konečně jsem si ujasnila základy kompozice stránek, použití barev, materiálů... A taky obdivovala Kasiu a to, s jakou lehkostí svoje díla tvoří.

Myslím, že úplně nejlepší věc, kterou můžete udělat, je přihlásit se na kurz. Ušetříte si tím spoustu peněz za pomůcky, které pak později využijete jen málo a posune Vás to o míle dál. Když vidím, co všechno například obsáhne Dianka ve svých PL kurzech. Je to prostě to top, co potřebujte, abyste mohly začít, a ještě naservírované na stříbrném podnose :o)


A tak jsem si postupně pořizovala další a další Mixed media výbavičku: čiré gesso, zlatou pastu, třpytivé spreje, kytičky, chipboardy, výseky... A tvořila další a další layouty...


Hodně věcí se u mě změnilo narozením syna. Radikálně se snížilo množství volného času a taky mi přijde, že množství novinek, které se valí do prodeje se neustále zvětšuje.

Pořád obdivuju Mixed Media, jen mám někdy pocit, že spousta umělkyň se přesouvá v tvorbě postupně k art journalu, plátnům a jiným 3D objektům. Je naprosto úžasné je sledovat, ale pro mě je scrapbook pořád o rodině, o uchování našich vzpomínek a tak chci tvořit věci, které může vložit do alba.

A také víc a víc pokuju po nových papírech, samolepkách, výsecích, znovu objevuju čistě bílou čtvrtku, ubírám množství kytiček, vrstvím pruhy papírů... a prostě zkouším tvořit zase nějak jinak a neškatulkovat se jen a jen do Mixed Media...


A to je to, co mě nejvíc baví, protože díky tomu, že jsem v DT Pretty Papers, můžu a svým způsobem taky musím zkoušet stále něco nového...Přeji krásný den Vám všem!

6 komentářů:

 1. to je tak zajímavý vidět něčí vývoj! Moc mě tenhle typ článků baví:-)Já jak jsem spíš "clean and simple" tak tě určitě nepřekvapí, že tvůj poslední vývoj směrem k jednodušším stránkám je mi nejbližší, fandím mu a moc se mi líbí;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Jitka, krásna tvorba, obrovský posun. A s tým kurzom môžem iba súhlasiť :)

  OdpovědětVymazat
 3. Jito, to bylo poctenicko!! Uzasny styl!!

  OdpovědětVymazat
 4. Jíťo super - i mě je bližší tvůj "poslední vývoj" :-) Tvůj příspěvek si vždy užiju - jsi strašně šikovná a v zádech se dvěma dětmi smekám ...

  OdpovědětVymazat
 5. Jíťo, úžasné! Přidávám se do řady děvčat přede mnou - Tvé stránky jsou super, ale ty poslední jsou TOP. Už se těším na další! :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Super článek, super stránky. (Verča S.)

  OdpovědětVymazat