pondělí 9. února 2015

Mixed media miniseriál... Bílé gesso

Vítám všechny fanynky mixed media :-) V tomto miniseriálu bych ráda všem, které máte chuť se pustit do MM, postupně představila různé materiály, tipy a techniky.

V úvodním díle se blíže podíváme na bílé gesso.


Na první pohled se gesso (můžete narazit i na název akrylový šeps) podobá hustější bílé akrylové barvě. Oproti akrylové barvě ale obsahuje více pigmentu. V MM slouží a priori jako podklad pro nanášení barev. Velmi rychle schne a po zaschnutí vytváří pevný, ale zároveň pružný podklad, který nepraská.  Kromě papíru jej můžete použít i na ostatní povrchy (plátno, dřevo, keramiku...). Vrstva gessa působí jako určitá impregnace podkladu a díky ní se barvy tolik nevsakují do papíru. Můžete tak nanášet barvy (akrylové barvy, inkousty, některé spreje, gelatos aj.) kromě papíru i na materiál, na který byste je jinak nanášely jen obtížně (např. i kov nebo plast).

Na co všechno gesso můžete použít jsem shrnula do těchto bodů:
 • impregnace a zpevnění podkladu
 • pomocí gessa lze nanášet barvy i na materiály, které byste jinak barvily jen obtížně (kov, plast) nebo které by vám barvu vsakovaly (plátno, juta)
 • vytváření jemných, méně plastických reliéfů nanášením špachtlí  přes šablonu
 • jednoduchou strukturu lze do silnější vrstvy gessa vytvořit i tahy štětcem, stěrkou, špachtlí (jemným pohybem od čtvrtky směrem nahoru nebo vytváření rýh) apod.
 • "bělící efekt" a utlumení intenzivních barev u barevných čtvrtek dosáhnete nanesením tenké vrstvy gessa
 • utlumení barev u ozdob (kytiček, samolepek, kamínků...) - jednoduše část povrchu potřete pomocí štětce
 • "korekce" - pokud se vám něco nelíbí, přetřete to gessem, vysušte a začněte znovu :-)
 • bílé gesso můžete míchat s barvami a vytvářet tak nové jemnější pastelové odstíny
 • vytváření kontrastu pomocí cákanců (gesso zřeďte pár kapkami vody, namočte do něj štětec a jemně na něj druhou rukou poklepávejte) nebo tupováním houbičkou

Některé zde uvedené tipy si se mnou můžete hned vyzkoušet na neonové visačce podle níže uvedené předlohy.


Budete potřebovat:

Papírovou visačku si podlepte tenkým kartonem (aby se vám při další práci nezkroutila), děrovačkou proražte dírku také skrz karton a širokým štětcem ji natřete gessem. Pokud nanesete gesso v silnější vrstvě a sem tam štetcem podklad potupujete, vytvoříte na visačce jemnou strukturu. Vysušte pistolí.


Visačku nastříkejte barevným sprejem a vodou z rozprašovače a otáčením nechte barvu různě stékat, dokud nebudete s výsledkem spokojeny. Důkladně vysušte pistolí. Barva po prudkém vysušení pistolí vytvoří zajímavé "mapy".  Visačku teď ještě pocákejte pár kapkami neředěné barvy ze spreje (odšroubujte uzávěr spreje a prstem na něj poklepávejte). Opět vysušte.


Na visačku přiložte šablonu a špachtlí naneste gesso. Šablonu poté opatrně odklopte přes hranu, abyste si gesso nerozmazaly. Vysušte visačku pistolí - a rychle umyjte šablonu nebo z ní už zaschlé gesso nedostanete. Gesso vám vytvoří jemný reliéf bez ostrých kontur, jelikož spreje dylusions a gesso spolu vzájemně reagují.


Do horního rohu nastříkejte kontrastní odstín spreje, opět přestříkněte čistou vodou a nechte stéct. Vysušte pistolí a visačku potiskněte černým voděodolným inkoustem.


Já jsem se svoji visačku na závěr obmotala černou nití, ozdobila vystřiženým motivem vážky, přilepila pár flitrů a dírkou protáhla stužky.



Těším se zase příště!

3 komentáře:

 1. Díky za info :-) To že bych mohla gessem natřít třeba lahev, jsme netušila ! Výborné :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Gesso mám moc ráda, akorát mi tak v 90% případů někde zaleze pod šablonu a to mě tedy vytáčí do vývrtky...

  OdpovědětVymazat
 3. Holky, děkuju za komentáře :o)

  OdpovědětVymazat